Bylinkový fenyklový čaj na nadýmání - bylinný čaj na plynatost i kašel

Čaj z Fenyklu obecného proti nadýmání a plynatosti, čaj fenyklový na kašel suchý dávivý | Čaj a vše o čaji.cz

    

Fenykl obecný, Foeniculum vulgare se těšil značné oblibě již ve starém Egyptě i u starých Řeků a Římanů, z jejichž dob pochází i rodový název. Odedávna se Fenykl obecný pěstuje nejen jako léčivá, ale i jako kořenná zelenina. Ve střední Evropě jej již od raného středověku spolu s mnoha dalšími léčivými i kořennými bylinami pěstovali mniši v klášterních zahradách.

V současnosti se Fenykl obecný pěstuje téměř po celém světě v různých formách. Pro farmaceutické účely se jako nejhodnotnější pěstuje odrůda vulgare s menšími tmavými plody, zato však s vysokým obsahem silice.

Tradiční fenyklový čaj jako čaj proti nadýmání a zahleněné průdušky

Odrůdy Fenyklu obecného se světlejšími velkými plody jsou sladší, ale mají menší obsah silice a používají se jako koření, drogu Fructus foeniculi, která je oficinální ve všech známých evropských lékopisech poskytují plody, získávané dříve dvojím způsobem, neboť Fenykl obecný vykvétá a dozrává od července do září. Již ve starověku byl Fenykl obecný, a tedy i fenyklový čaj, oblíbeným prostředkem při léčbě poruch zažívacího traktu, užíval se jako fenyklový čaj proti nadýmání a jako léčivý fenyklový čaj při dávivém, dráždivém a suchém kašli i na zahleněné průdušky.

Zevně se silice z Fenyklu obecného používala jako insekticid, tedy prostředek proti obtížnému nebo škodlivému hmyzu. Silice fenyklu slouží jako součást mnoha čajovin, neboť výrazně ovlivňuje stahy hladkého svalstva, podporuje činnost střev, v lidovém léčitelství se používá jako prostředek podporující tvorbu mléka a všeobecně jako přísada upravující chuť a vůni galenických přípravků. Ve větších dávkách je silice Fenyklu obecného toxická, proto by nemělo množství denní dávky Fenyklu obecného překročit několik kapek. Na fenyklový čaj by dávka neměl přesáhnout 1,5 g drogy.

Bylinný čaj z Fenyklu obecného na pocení nohou i suchý dávivý kašel

Silice Fenyklu obecného se využívá i v průmyslu, zejména v likérnictví, potravinářství, cukrářství, kosmetice a zbytky po extrakci silice jsou pro svůj vysoký obsah živin cennou přísadou do krmiv dobytka. Jak již bylo řečeno výše, léčivé účinky čaje z Fenyklu obecného znali již staří Egypťané, Arabové a Číňané. Čaje z Fenyklu obecného se užívaly na ledviny, na břišní křeče, čaj z Fenyklu obecného se hojně užíval na kašel a nachlazení. Fenykl obecný pomáhal při hadím uštknutí i při výskytu vnitřních parazitů; potírání lisovaným olejem z Fenyklu obecného bylo používáno při zevních parazitech. Fenykl obecný se tedy používá se jak vnitřně, tak zevně, nejčastěji ve formě fenyklového čaje na nadýmání, plynatost, bolesti břicha i jako čaj ledvinový a díky svým účinkům se fenyklový čaj užíval na podporu vylučování mateřského mléka, na podporu správné činnosti střev, kdy zároveň tlumí bolestivé křeče. Tyto účinky dobře znají a také hojně využívají kojící maminky, které sobě i svým miminkům připravují čaj z plodů fenyklu. Olej z fenyklu je známý pomocný prostředek při akutních i chronických onemocněních, zánětech i zahleněních horních cest dýchacích.

Bylinný fenyklový čaj pro kojence, miminka proti nadýmání břicha

Odvar z fenyklu, tedy fenyklový čaj, lze použít k omývání očí při různých očních zánětech. Zde se využívá jeho dezinfekčního účinku proti bakteriím i houbám, které ve formě nejrůznějších onemocnění napadají lidský organismus. Velmi vzácně se může vyskytnout alergie na fenykl, riziko je větší u osob s alergií na celer. Přípravky obsahující fenyklový olej by se neměly používat u těhotných žen a malých dětí.

Podobné využití jako Fenykl obecný má i Bedrník anýz  - Pimpinella anisum, jehož účinky na odhlenění zahleněných průdušek, na kašel suchý i na kašel dávivý a dráždivý i proti křečím jsou ještě vyšší, avšak vzhledem k jiným látkám, které jsou v Bedrníku anýzu obsaženy není vhodný k dlouhodobému užívání. Plody anýzu obsahují silici a s hlavní obsahovou složkou anetholem. Bedrník anýz silně působí na sekreci všech žláz a zejména žláz mléčných. Uplatňuje se jako karminativum a expektorans zejména v dětské praxi; silice Bedrníku anýzu se zčásti vylučují plícemi, čímž příznivě ovlivňují sekretolytickou činnost dýchacích cest.

Recept na Fenyklový čaj proti nadýmání a plynatosti břicha
  • 1 polévková lžíce drcených kvalitně sušených semen Fenyklu obecného
  • 0,25 l vařící vody
  • lesní nebo včelí med

Připravit fenyklový čaj proti nadýmání břicha, na křeče, ledviny i na zahleněné průdušky není vůbec složité. Jednu polévkovou lžíci drcených sušených semínek Fenyklu obecného přelijeme čtvrt litrem vařící vody, semínka tedy spaříme a necháme přibližně půl hodiny louhovat. Po scezení přes čisté plátýnko můžeme dle chuti dosladit medem a podáváme při obtížích až 3x denně. Díky své přirozeně nasládlé chuti a jemnému působení je fenyklový čaj vhodný k podávání malým dětem, miminkám i kojencům, avšak vždy je třeba konzultovat jeho působeni a indikaci s příslušným odborným lékařem. Z Fenyklu obecného můžeme rovněž připravit odvar, který má poněkud silnější účinky než čaj. Pět polévkových lžic kvalitně usušené drogy fenyklu obecného svaříme po dobu dvaceti minut v jednom litru vody. Po odstavení a scezení tento odvar, tedy asi 1l, dle chuti i doslazený medem, popíjíme v malých dávkách během dne. Takto připravenou drogu, tedy odvarem, užíváme zejména při zánětech dýchacích cest a zahleněných průduškách.

clanker

Bylinné čaje v anketách

Používáte domácí bylinné čaje na léčbu drobných neduhů ?
Ano, bylinné čaje k léčbě používám
43%
Občas se bylinnými čaji léčím
36%
Používám jen tradiční bylinkové recepty
12%
Bylinkám nevěřím
9%
Celkem hlasů: 207

Sdílejte recepty na bylinkové čaje

Custom Search

Připojte se k nám

Sdílej Web a nebo 
Sdílej stránku 

CZIN.eu Megalink.cz - Katalog odkazů Katalog www European web valid Katalog web stránek Webatlas.cz