Čaj z Prvosenky jarní - prvosenkový čaj na vykašlávání hlenu a dávivý kašel

Čaj z Prvosenky jarní - Petrklíč - Čaj z Petrklíče - petrklíčový čaj na odkašlávání při zahleněných průduškách na odkašlávání hlenu jako průduškový čaj na kašel černý dávivý, kašel dráždivý u dětí a jeho léčba, čaj na srdce i srdeční slabost | Čaj a vše o čaji.cz    

Prvosenka jarní, ( Primula veris L. ) bylina známá spíše pod jménem petrklíč, je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších jarních rostlin. Prvosenka jarní je opředena bájemi, pověstmi a pověrami a tak se s ní často můžeme potkat v hudbě či v poezii. Prvosenka jarní, petrklíč, je rozšířena téměř po celé Evropě, na východ až do západní Asie.

Ve vyšších a chladnějších polohách od pahorkatiny do hor se současně s Prvosenkou jarní vyskytuje i jí velmi podobná Prvosenka vyšší.

Prvosenkový bylinný čaj na ledviny, čaj na kašel a zahleněné průdušky

Květy obou druhů prvosenek poskytují květní drogu Flos primulae, oddenky a kořeny oficinální kořenovou drogu Radix primulae. Květy Prvosenky jarní a Prvosenky vyšší se sbírají v době květu od konce března do května pomocí hřebene, podzemní části buď na jaře nebo na podzim – říjen. Vzhledem k tomu, že v českých zemích jsou oba druhy prvosenek částečně chráněny a nesmějí se tudíž poškozovat podzemní části, lze kořenovou drogu Radix primulae získat pouze z pěstovaných rostlin.

Květní drogu Flos primulae získávanou z Prvosenky jarní a Prvosenky vyšší tvoří celé okolíky bez stonků , které se musí rychle a opatrně sušit ve slabých vrstvách ve stínu, teplota při sušení nesmí být vyšší než 35°C. Květy Prvosenky jarní a Prvosenky vyšší si musí uchovat původní žlutou barvu, mají slabě medovou vůni a nasládle slizovitou chuť. Droga Flos primulae snadno vlhne a musí se proto uchovávat v dobře uzavřených nádobách a často ji kontrolovat v suchém prostředí, zda i přes správné skladování nenasála z okolí nežádoucí vlhkost.

Bylinný čaj z Prvosenky jarní na vykašlávání hlenu a zahleněné průdušky

Obě drogy, tedy květní droga Flos primulae i kořenová droga Radix primulae, obsahují především saponiny, glykosidy a vitamin C. Obě drogy získávané z Prvosenky jarní a Prvosenky vyšší se používají především jako vynikající prostředek usnadňující odkašlávání, méně pro své močopudné, diuretické účinky. Z obou drog je možné připravovat vynikající čaj na vykašlávání a odkašlávání hlenu při zahleněných průduškách a při onemocněních horních cest dýchacích.

Přes výborný odhleňovací účinek při onemocněních horních cest dýchacích je nutno drogu pro silný hemolytický účinek užívat opatrně a vždy po konzultaci s lékařem. V lidovém léčitelství a bylinkářství se květy Prvosenky jarní a Prvosenky vyšší používají i pro vyvolání pocení při horečnatých onemocněních a zvýšené tělesné teplotě, jako slabý močopudný, tedy diuretický prostředek, při revmatismu, migrénách či srdeční slabosti.

Bylinný čaj z petrklíče na suchý dávivý kašel u dětí i na zahleněné průdušky

Z květů Prvosenky jarní a Prvosenky vyšší se připravuje oblíbený zápar spařením 10g drogy Flos primulae šálkem vroucí vody dvakrát denně, z kořenové drogy Radix primulae, která obsahuje přibližně 3x-4x více saponinů se připravuje čaj, resp. odvar z jedné polévkové lžíce drogy na šálek vody denně. Při astmatu se doporučuje čajová směs, složená ze stejných dílů prvosenkové nati s kořeny, podbělového listu a lněného semene. Ze směsi těchto bylin se připravuje odvar 3 čajových lžiček denně. Listy Prvosenky jarní a Prvosenky vyšší se vyznačují vysokým obsahem vitaminu C.

Rodový název Primula byl odvozen z latinského „primus“ = první, neboť některé prvosenky patří mezi první jarní květy, o čemž nás utvrzuje i druhový název veris, tedy jarní.

Recept na prvosenkový čaj na ledviny i léčbu kašle u dětí   
  • 1 vrchovatou polévkovou lžíci kvalitně usušené drogy Prvosenky jarní
  • 0,30 l litru vody
  • včelí, pampeliškový nebo lesní med

Prvosenka jarní se v lidovém léčitelství a bylinkářství používá především jako výborný prostředek na odkašlávání, méně pro své močopudné, diuretické účinky. Připravovat vynikající čaj na vykašlávání a odkašlávání hlenu při zahleněných průduškách a při onemocněních horních cest dýchacích je vynikající volbou, avšak je třeba dbát na to, že by neměl být užíván déle, než je nezbytně nutné. Přes odhleňovací účinek při onemocněních plic a průdušek je nutno drogu pro silný hemolytický účinek užívat opatrně a vždy po konzultaci s lékařem

Čaj z Prvosenky jarní připravíme spařením jedné vrchovaté lžíce květů Prvosenky jarní asi 0,30 l vařící vody a výsledná směs se nechá dvacet minut ustát. Po scezení podáváme v malých doušcích několikrát denně.

Bylinné čaje v anketách

Používáte domácí bylinné čaje na léčbu drobných neduhů ?
Ano, bylinné čaje k léčbě používám
43%
Občas se bylinnými čaji léčím
36%
Používám jen tradiční bylinkové recepty
12%
Bylinkám nevěřím
9%
Celkem hlasů: 207

Sdílejte recepty na bylinkové čaje

Custom Search

Připojte se k nám

Sdílej Web a nebo 
Sdílej stránku 

CZIN.eu Megalink.cz - Katalog odkazů Katalog www European web valid Katalog web stránek Webatlas.cz