Čaj z Anděliky lékařské na kašel, jako čaj ledvinový i čaj na nadměrné pocení

Čaj z Anděliky lékařské - andělikový čaj - se v lidovém domácím lékařství používá na silný dráždivý či dávivý kašel, jako ledvinový čaj i na nadměrné pocení

Andělika lékařská je euroasijský druh byliny rozšířený v především v chladnějších oblastech. Pro svou značnou oblíbenost v lidovém lékařství a léčitelství ve středověku byla Andělika lékařská na mnoha místech Evropy zcela vyhubena. Desítky generací předků již připravovaly andělikový čaj osobám trpícím nadměrným pocením, připravovali jim tedy čaj na nadměrné pocení, čaj z anděliky používali na ledviny, na odvodnění, ale především byl čaj z anděliky lékařské využíván jako čaj na kašel suchý, dávivý i dráždivý. V lidovém léčitelství je čaj z anděliky odedávna velice populární, ve středověku byla dokonce používán i proti moru.

Tradiční čaj andělikový používáme jako žaludeční čaj i na odvodnění

Pro potřeby farmaceutického průmyslu i potravinářského průmyslu se Andělika lékařská pěstuje ve velkém, ojediněle se rovněž andělika vyskytuje jako zplanělá, neboť se velmi často s úspěchem pěstovala v klášterních zahradách, za účelem léčení nemocných s příznaky suchého dráždivého a dávivého kašle, byly čajem z anděliky léčeny choroby vylučovacího ústrojí.  V lidovém léčitelství je rovněž využíván při chorobách dýchacích cest i mnohem hojněji se vyskytující Děhel lesní ( Angelica Sylvestris L. ). Oddenek s kořeny poskytuje drogu Radix Angelicae, plody pak Fructus Angelicae.

Čaj z Anděliky lékařské lze použít na nadměrné pocení

Podzemní části byliny Anděliky lékařské se vykopávají na podzim druhého roku, starší rostliny lze sklízet i časně zjara. Zbaví se hlíny, krátce se omyjí ve studené vodě a suší se ve stínu na vzdušných místech, nejlépe umělým teplem do 35°C, kdy silné oddenky je možné rozkrojit. Získávaná droga má silně aromatickou vůni a ostře kořenitou nahořklou chuť. Droga nemá obsahovat jiné části rostliny a části zbarvené jinak než do šedohněda nebo načervenale.

Bylinný čaj na ledviny, na průdušky i čaj na suchý kašel z Anděliky lékařské

Obě drogy získávané k přípravě čaje z Anděliky lékařské, tedy Radix Angelicae a Fructus Angelicae obsahují především silici, kumariny a forokumariny, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny a cukry. Při sběru a manipulaci s oběma drogami je třeba mít na paměti, že látky v Andělice lékařské obsažené vyvolávají poměrně vysokou fotosenzibilizaci, tedy zvýšenou citlivost na sluneční záření, jejímž výsledkem může být zarudnutí kůže, ba dokonce i citlivějších osob až tvorba puchýřů.

Užití čaje z Anděliky lékařské na trávení, tedy na žaludek jako žaludeční

Účinné látky obsažené v Andělice lékařské, a které využíváme konzumací čaje z anděliky, příznivě ovlivňují sekreci žaludečních šťáv, ( lze jej tedy použít i jako čaj na odkyselení ) oblíbený je tedy žaludeční čaj z Anděliky lékařské, s tím samozřejmě podporují trávení, čaj z anděliky povzbuzuje sekreci žláz a vyznačuje se podporou nervové činnosti - lze jej využít jako " čaj na nervy ". Čaj z anděliky je prostředkem na snížení svalového tonusu, látky v něm uvolňují křeče, látky z anděliky v čaji usnadňují odkašlávání a mají střední močopudný účinek.

Léčba bylinným andělikovým čajem na kašel, žaludek, odvodnění a ledviny

Čaj z Anděliky lékařské indikujeme na problémy s vylučováním moči, zvýšení potivosti zejména při horečnatých stavech, čaj z anděliky lékařské má posilující a tonizující účinky, indikuje se při nervovém vyčerpání, nervozitě, nespavosti, střevních kolikách, gastritidách a průjmech. Připravujeme tedy andělikový čaj na nervy, čaj na žaludek, čaj na ledviny, na průjem, čaj na spaní i andělikový čaj na odvodnění.

Využití čaje z Anděliky lékařské jako čaj na žaludek

Při špatném trávení se doporučuje macerační odvar 20g drogy na 1l vody; při nadýmání pak dvakrát denně na špičku nože jako práškovaná droga. Andělika lékařská se užívá rovněž jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny. Společně s ostatními aromatickými drogami se používá do celkově posilujících koupelí, na které používáme až 200g drogy. V posledních letech se Andělika lékařská studuje pro její protinádorové účinky - Andělika lékařská je zkoumána pro svůj pozitivní vliv na onkologické pacienty. Značné množství drogy se spotřebuje rovněž k izolaci silice, používané k výrobě žaludečních likérů; své místo si andělika našla i při výrobě parfémů.

Bylinné čaje v anketách

Používáte domácí bylinné čaje na léčbu drobných neduhů ?
Ano, bylinné čaje k léčbě používám
43%
Občas se bylinnými čaji léčím
36%
Používám jen tradiční bylinkové recepty
12%
Bylinkám nevěřím
9%
Celkem hlasů: 207

Sdílejte recepty na bylinkové čaje

Custom Search

Připojte se k nám

Sdílej Web a nebo 
Sdílej stránku 

CZIN.eu Megalink.cz - Katalog odkazů Katalog www European web valid Katalog web stránek Webatlas.cz