Čaj z Divizny velkokvěté na ledviny, tedy ledvinový čaj, čaj na odvodnění, suchý dávivý i dráždivý kašel a tedy i průdušky

Čaj z Divizny velkokvěté - diviznový čaj - se v lidovém domácím lékařství používá na ledviny jako ledvinový čaj, na kašel suchý i dávivý, na zahleněné průdušky jako čaj průduškový a na léčbu nachlazení | Čaj a vše o čaji.cz    

Z několika druhů divizen rostoucích na území České republiky jsou léčivé pouze dva druhy s velkými květy, tedy Divizna velkokvětá a Divizna sápovitá. Oba druhy jsou rozšířeny ve střední a jižní Evropě a zasahují až do přední Asie. Divizny jsou vhodné k pěstování i na malých plochách, jejich přirozeným místem výskytu jsou náspy, paseky či opuštěné lomy obrácené k jižní straně. Sbírají se koruny obou druhů i s tyčinkami, postupně podle odkvětu. Divizna kvete velmi krátce, ráno se rozvíjí a již odpoledne opadávají, takže je třeba sbírat každý den jen čerstvě rozvité koruny, které se volně ukládají do koše a chrání před pomačkáním.

Tradiční diviznový čaj používáme jako čaj na léčbu nachlazení a průdušky

Nejlépe je sbírat květy Divizny velkokvěté v pozdních dopoledních hodinách za suchého počasí, kdy již nejsou orosené. Nesbírají se opadávající koruny, které při sušení hnědnou a znehodnocují tak celý sběr. Květ Divizny velkokvěté patří mezi nejobtížněji zpracovatelnou léčivou bylinu. Abychom získali kvalitní drogu, musíme květ Divizny velkokvěté sušit rychle během jediného dne rozprostřený ve slabé vrstvě na slunci během jediného dne rozprostřený ve slabé vrstvě  nebo umělým teplem do 60°C. Droga musí mít jasně jasně zlatožlutou barvu, silně medovou vůni a nasládle slizovitou chuť. Jakost drogy snižující ztmavlé květy a květy se zbytky kalicha. Dobře usušená droga se neprodyšně uzavírá do igelitových sáčků, menší množství nejlépe do zahřátých plechovek, které se dokonale uzavřou a zataví či přelepí tak, aby bylo zabráněno přístupu vzduchu. Účinné látky obsažené v droze se navzájem doplňují : Jedná se o saponiny, slizy a flavonoidy. Čaj z Divizny velkokvěté obsahuje sliz, jenž vytváří na sliznici horních cest dýchacích ochranný povlak a chrání ji před drážděním a vysycháním, saponiny a flavonoidy zvyšují bronchiální sekreci a napomáhají rozpouštění hlenů - odhleňují zahleněné průdušky, léčí kašel a zlepšují proces odkašlávání.

Bylinný čaj z Česneku kuchyňského užíváme rovněž na vysoký krevní tlak

Vyjma odhleňovacích účinků, kterých se využívá zejména na kašel a zahleněné průdušky, má čaj z divizny velkokvěté i účinek protizánětlivý, uvolňuje křečovité stahy svalstva a podporuje tvorbu moče. Divizna velkokvětá je známa již z antických dob, kdy se používal především kořen a dodnes je i velice populární v lidovém léčitelství. Jako jednorázová dávka drogy se doporučuje 1,5g na šálek vody několikrát denně ve formě záparu, čaje nebo odvaru. Velmi oblíbená je čajová směs ze stejných dílů Divizny velkokvěté, Lípy srdčité a Černého bezu nebo Divizny velkokvěté a Slézu lesního, používaná při léčení chorob z nachlazení.

Dlouhodobé a nadměrné užívání čaje z Divizny velkokvěté však není vzhledem k obsahu saponinů vhodné. Divizna velkokvětá patří mezi důležité medonosné rostliny, neboť po celé léto až do podzimu poskytuje včelám velké množství světlého, vonného nektaru a i proto je s oblibou vysévána včelaři. Divizna velkokvětá se rozmnožuje velmi snadno vyséváním nasbíraných semen na vhodná místa s obnaženou půdou.

Léčba bylinným diviznovým čajem na ledviny, odvodnění i průdušky

Zajímavostí je, že rodový název Verbascum vznikl zkomolením slova Barbascum, tedy vousatý – vousy připomínalo plstnaté ochlupení celé rostliny. Diviznu velkokvětou můžeme sice pěstovat i z přímých výsevů, avšak pro menší plochy je lépe si byliny předpěstovat. Divizna velkokvětá setá jako přímý výsev blokuje v prvém roce vegetace pozemek, aniž by nesla užitek. Sazenice se předpěstovávají ve studeném pařeništi nebo na záhoně. Semeno divizny je malé a na 1ar pozemku nám postačí 5-10 g osiva. Vyséváme koncem května až v červnu, aby sazenice nepřerostly. Mohutné sazenice se hůře ujímají a hůře přezimují. V suchém počasí je třeba Diviznu velkokvětou uměle pěstovanou podle potřeby zalévat. V případě, že se nestihla podzimní výsadba, je možno vysazovat sazeničky až druhý rok na jaře; jarní výsadbu musíme provést nejpozději do konce dubna. V průběhu druhého roku vegetace je nutno odstraňovat plevely a půdu dobře provzdušňovat okopáváním a plečkováním. Někteří pěstitelé doporučují zkracování lodyhy ve výši, kde ještě můžeme pohodlně provést sběr květů. Květy Divizny velkokvěté se využívají k přípravě čajů proti kašli, chrapotu a zánětům horních cest dýchacích.

Recept na diviznový čaj na zahleněné průdušky i ledviny
  • 2g kvalitně usušené drogy květu Divizny velkokvěté
  • 0,25 l převařené vody pokojové teploty
  • lesní nebo včelí med

Připravenou, kvalitně usušenou drogu Divizny velkokvěté zaléváme 0,25 litrem vařící vody a necháme přibližně hodinu ustát. Po scezení sladíme dle chuti medem. Čaj z divizny velkokvěté obsahuje sliz, jenž vytváří na sliznici horních cest dýchacích ochranný povlak a chrání ji před drážděním a vysycháním, saponiny a flavonoidy zvyšují bronchiální sekreci a napomáhají rozpouštění hlenů - odhleňují zahleněné průdušky, léčí kašel a zlepšují proces odkašlávání.

Bylinné čaje v anketách

Používáte domácí bylinné čaje na léčbu drobných neduhů ?
Ano, bylinné čaje k léčbě používám
43%
Občas se bylinnými čaji léčím
36%
Používám jen tradiční bylinkové recepty
12%
Bylinkám nevěřím
9%
Celkem hlasů: 207

Sdílejte recepty na bylinkové čaje

Custom Search

Připojte se k nám

Sdílej Web a nebo 
Sdílej stránku 

CZIN.eu Megalink.cz - Katalog odkazů Katalog www European web valid Katalog web stránek Webatlas.cz