Čaj z Jehlice trnité na zuby - čaj na bolest zubů, ledviny i odvodnění

Čaj z Jehlice trnité - jahodový čaj na na játra - jaterní čaj, na žaludek - žaludeční čaj - čaj ledvinový - čaj na ledviny i uklidnění a odvodnění | Čaj a vše o čaji.cz

Lidový název Jehlice trnité "Babí hněv", pod kterým je Jehlice trnitá ( Ononis Spinosa ) všeobecně známa, vychází ze skutečnosti, že metlami tohoto polokeře byly na pranýři veřejně mrskány nevěrné ženy. Na pranýř se tyto často pohledné ženy dostaly na základě udání závistivých stařen, odkud tedy lidový název Jehlice trnité babí hněv pochází. Latinský rodový název Ononis je pak odvozen z řeckého slova onos = osel, neboť právě osel byl jediným zvířetem, který Jehlici trnitou jako plevelnou rostlinu, avšak pro člověka léčivou bylinu, na chudých pastvinách i přes její ostré trny spásal.

Tradiční čaj na ledviny i na odvodnění i na bolesti a zejména bolest zubů

Léčivá bylina Jehlice trnitá kvetoucí od června do září je rozšířena po celé Evropě od nížin do podhůří a roste dokonce i v Asii, především na chudých vápencových půdách. Drogu, Radix ononidis, poskytuje asi 2 cm silný kořen, který se vykopává zpravidla na podzim od září do listopadu, někdy také v březnu a dubnu. Vzhledem k délce kořene Jehlice trnité a zpravidla tvrdé půdě je vhodné k získání kořene této léčivé byliny použít dlouhý a úzký rýč.

Vykopané kořeny Jehlice trnité se pečlivě očistí, operou a zbaví se drobných kořínků a nadzemních částí. Silnější kořeny Jehlice trnité se podélně rozřežou a suší nejlépe umělým teplem do 50°C, lze je však sušit i na teplých, stinných a dobře větraných místech. Kvalitně usušené kořeny Jehlice trnité se vyznačují hnědou až šedohnědou, dřevo je nažloutlé s jasně viditelnými dřeňovými paprsky. Droga nemá obsahovat špatně očištěné kořeny a je nutné ji chránit před vlhkem, k čemuž patří i pravidelné kontroly. Výjimečně se sbírá i kvetoucí nať, poskytující drogu Herba ononidis, která se sbírá a suší běžným způsobem, tedy při teplotě do 50°C, dosušujeme umělým teplem do 35°C.

Bylinný léčivý čaj z Jehlice trnité na bolesti zubů a na ledviny i odvodnění

Jehlice trnitá je známa jako léčivá bylina již od starověku. Čaj z Jehlice trnité  se uplatňoval a dodnes uplatňuje při bolestech zubů a revmatismu, odvar z nati Jehlice trnité se používal k barvení látek na žlutou a zelenou barvu. Droga Jehlice trnité má výrazně močopudné účinky, působí protizánětlivě a ovlivňuje látkovou výměnu a je významnou látkou mnoha oficinálních čajových směsí. V lidovém léčitelství je značně oblíbená vzhledem k tomu, že nepůsobí dráždivě na ledviny podobně, jako jiné drogy. 

Nedoporučuje se dlouhodobé nebo nadměrné užívání Jehlice trnité a podávání dětem. Jehlice trnitá se používá ve formě záparu, který se připraví přelitím dvou polévkových lžic 1 litrem vařící vody a nechá se po dobu 15 minut vylouhovat. Někteří autoři doporučují připravovat nálev ve studené vodě a scedit je po osmi hodinách, což je také jeden z oblíbených způsobů přípravy drogy z Jehlice trnité.

Bylinný léčivý čaj z Jehlice trnité - jehlicový čaj na odvodnění a ledviny i zuby

Jednotlivá dávka čaje z Jehlice trnité nemá přesahovat více než 1,5g drogy. Používá se při zánětech močového měchýře, při močových a žlučových kaméncích při zadržování vody v organismu a revmatických chorobách. Při onemocněních močového měchýře se doporučuje kořen Jehlice trnité kombinovat s jinými drogami s močopudným a protizánětlivým účinkem, např. s listy břízy, Medvědice lékařské, kořeny libečku a petržele, s plody jalovce a natí přesličky. Zevně se Jehlice trnitá a tedy i čaj z Jehlice trnité používá k obkladům při chronických kožních onemocněních a pomalu se hojících ranách.

Jehlice trnitá je známa jako léčivá bylina již od starověku. Čaj z Jehlice trnité se uplatňoval a dodnes uplatňuje při bolestech zubů a revmatismu, odvar z nati Jehlice trnité se používal k barvení látek na žlutou a zelenou barvu.

Recept na čaj z Jehlice trnité na bolest zubů i na odvodnění
  • 2 polévkové lžíce kvalitně usušené drogy Jehlice trnité
  • lesní nebo včelí med
  • 1 litr vařící vody

Jehlice trnitá patří mezi významné léčivé byliny. Čaj Jehlice trnité připravíme přelitím dvou polévkových lžic jedním litrem vařící vody a necháme přibližně dvacet minut ustát. Připravený čaj z Jehlice trnité používáme při bolestech zubů, na ledviny a především při zadržování vody v těle na odvodnění, při zánětech močového měchýře a především při revmatismu.

Bylinné čaje v anketách

Používáte domácí bylinné čaje na léčbu drobných neduhů ?
Ano, bylinné čaje k léčbě používám
43%
Občas se bylinnými čaji léčím
36%
Používám jen tradiční bylinkové recepty
12%
Bylinkám nevěřím
9%
Celkem hlasů: 207

Sdílejte recepty na bylinkové čaje

Custom Search

Připojte se k nám

Sdílej Web a nebo 
Sdílej stránku 

CZIN.eu Megalink.cz - Katalog odkazů Katalog www European web valid Katalog web stránek Webatlas.cz