Čaj z Puškvorce obecného - puškvorcový čaj na žaludek, žlučník i nadýmání

Čaj z Puškvorce obecného - puškvorcový čaj na plynatost - puškovorcový léčivý bylinný čaj na nadýmání a plynatost - bylinný léčivý čaj z Puškvorce obecného na žaludek jako čaj žaludeční, na žlučník jako čaj žlučníkový | Čaj a vše o čaji.cz    

Puškvorec obecný, ( Acorus calamus L. ) oblíbená lbylina, je dnes typickou rostlinou bahnitých břehů rybníků a řek, ale nebylo tomu tak vždy – původní vlast Puškvorce obecného se nachází až v jihovýchodní Asii. Za zmínku stojí zajímavá historie zavlečení Puškvorce obecného do Evropy. Dosud se všeobecně traduje, že poprvé se puškvorec dostal do Prahy a Vídně v 16. století jako dar rakouského vyslance dvěma významným botanikům Matthiolimu a Clusiovi. Odtud se pak prostřednictvím mnichů a výměnou mezi botanickými zahradami následně Puškvorec obecný rozšířil a zplaněl.

Puškvorcový léčivý bylinný čaj na žaludek, čaj na žlučník, trávení a plynatost

Méně je však známo, že již dávno předtím Puškvorec obecný vytvářel rozsáhlé porosty na březích sladkých vod v Pobaltí a jinde v Evropě, o čemž se zmiňuje ve svém herbáři právě Matthioli. Je zcela nepochybné, že do mnoha míst byl Puškvorec obecný zavlečen Tatary, kteří věřili, puškvorec čistí vodu, a že tam, kde Puškvorec obecný roste, je možno pít vodu a napájet koně bez obav.

Vyzvědači čingischánových hord tedy prý vozili ve svých sedlových brašnách vyjma sušeného soleného masa i kousky čerstvého puškvorcového kořene. Během poměrně dlouhých zastávek házeli tyto kousky kořenů do vody a pokud se tyto zakořenily, Tataři považovali vodu za nezávadnou.

Tato skutečnost je rovněž důvodem, proč se v místech, kam kdy na našem území pronikli Tataři, nazývá Puškvorec obecný „tatarské býlí“ nebo „tatarská tráva“.

Bylinný léčivý čaj na dobré trávení a na žlučník, zažívání, i čaj dobrý žaludek

Puškvorec obecný je vytrvalá bažinná léčivá bylina, vyrůstající z plazivého, až 3 cm silného, hustě kroužkovaného a půl metru dlouhého, rozvětveného a dužnatého oddenku. V našich podmínkách se Puškvorec obecný množí pouze vegetativně pomocí oddenků; kvete v červnu a červenci. K léčebným účelům se používají oddenky, poskytující drogu Radix calami aromatici. Oddenky Puškvorce obecného se sbírají buď v listopadu při vypouštění rybníků v době podzimních výlovů, nebo časně na jaře po opadnutí záplav. Vyrýpávají se háky nebo vidlemi, pečlivě se omyjí ve vodě a rozřežou na 20 až 30 cm dlouhé kusy, které se případně ještě podélně rozkrojí. Suší se nejlépe umělým teplem do 35°C. Sušení je ukončeno, když oddenky ztrácejí pružnost a začínají se lámat. 

Vzhledem k silnému aromatickému pachu je Puškvorec obecný nutné sušit odděleně od jiných drog. Drogu Radix calami aromatici tvoří až 2cm silné oddenky kořenovitě hořké chuti, které jsou válcovité a mají zřetelné jizvy po listech a kořenech, jsou zevně šedé až červenohnědé, na lomu bělavé. Droga Radix calami aromatici nesmí obsahovat části stvolů a kořenů, ani jinak zbarvené části a nesmí se zaměnit s oddenkem podobného a na stejných místech rostoucího Kosatce žlutého.

Bylinný čaj z puškvorce na žaludek a trávení - žaludeční a žlučníkový čaj

Nejvýznamnější je použití Puškvorce obecného, při žaludečních potížích, nechutenství a nadýmání, podporuje tvorbu žaludečních šťáv a látkovou výměnu; má i mírně močopudné a fytocidní účinky. Zápar, tedy léčivý bylinný puškvorcový čaj, se připraví přelitím polévkové lžíce řezané drogy sklenicí horké vody. Oblíbená je i puškvorcová tinktura, jíž se používá asi 30 minut před jídlem 20 kapek na kostku cukru. Zevně se Puškvorec obecný používá k posilujícím koupelím, k vymývání ran či jako kloktadlo; značné množství drogy se spotřebuje v cukrářství či v likérnictví.

V lidovém léčitelství, domácím lékařství a bylinkářství se Puškvorec obecný používá mimo jiné i ve formě čaje, tedy užívá se při zánětech žaludku, žaludečních vředech, žaludečních a žlučníkových kolikách, na plynatost a nadýmání, preventivně při různých infekčních epidemických chorobách jako osvědčený baktericidní prostředek.

Recept na puškvorcový čaj na žaludek, trávení a žlučník
  • 1 vrchovatou polévkovou lžíci kvalitně usušené drogy Puškvorce obecného
  • 0,25 l litru vody
  • včelí, pampeliškový nebo lesní med

Puškvorec obecný se s oblibou v domácím lékařství a lidovém léčitelství při žaludečních potížích, nechutenství a nadýmání, Puškvorec obecný podporuje tvorbu žaludečních šťáv a látkovou výměnu, vyznačuje se i mírně močopudnými a fytocidními účinky. V bylinkářství se Puškvorec obecný používá vyjma puškvorcové tinktury i ve formě čaje při zánětech žaludku, jako čaj na žaludeční vředy, čaj při žaludečních a žlučníkových kolikách, jako účinný prostředek na plynatost a nadýmání, preventivně se pak puškvorec užívá při infekčních chorobách jako osvědčený baktericidní prostředek. 

Puškvorcový čaj připravíme přelitím jedné polévkové lžíce drogy Radix calami aromatici dvěma decilitry horké vody, která by však neměla být přímo vařící. Po dvaceti minutách louhování scedíme, mírně dochutíme medem a popíjíme v průběhu dne.

Bylinné čaje v anketách

Používáte domácí bylinné čaje na léčbu drobných neduhů ?
Ano, bylinné čaje k léčbě používám
43%
Občas se bylinnými čaji léčím
36%
Používám jen tradiční bylinkové recepty
12%
Bylinkám nevěřím
9%
Celkem hlasů: 207

Sdílejte recepty na bylinkové čaje

Custom Search

Připojte se k nám

Sdílej Web a nebo 
Sdílej stránku 

CZIN.eu Megalink.cz - Katalog odkazů Katalog www European web valid Katalog web stránek Webatlas.cz