Recept na čaj ze Lnu setého - len setý a jeho účinky na chronickou zácpu a ledviny - Lněné semínko

Čaj ze Lnu setého - Len setý a bylinný léčivý čaj ze lnu setého a jeho účinky na zácpu a chronickou zácpu | Čaj a vše o čaji.cz    

Len setý Linum usitatissimum je prastará kulturní rostlina a samozřejmě i léčivá bylina pocházející pravděpodobně z dříve planě se vyskytujícího Lnu úzkolistého. Len setý se již v současné divoké formě nevyskytuje. Len setý znaly již pravěké civilizace, v Asii a Evropě se pěstoval jeden z druhů lnu již v mladší době kamenné již před 6000 lety. V této době byl Len setý pěstován především jako rostlina přadná. K využití Lnu setého k lékařským účelům je patrně mladšího data. V současnosti se Len setý pěstuje jako důležitá přadná a olejná rostlina v několika formách téměř po celém světě s výjimkou tropických oblastí.

Léčivý bylinný čaj ze Lnu setého na ledviny a chronické záněty dýchacích cest

Lněné semínko ze Lnu setého obsahuje 30-50% vysýchavého oleje, který se užívá v rozsáhlé průmyslové praxi, 20% bílkovin a významně farmaceuticky hodnotný sliz v buňkách osemení. Lněný olej ze Lnu setého je čirý, žlutý, má charakteristický zápach, na vzduchu se brzy barví žlutohnědě a houstne. Len setý se používá se zejména v dermatologické praxi - oleje se užívají v léčebné kosmetice. Lněný olej je součástí rovněž i draselného lihu či léčivého draselného mýdla. Smíchaný s vápennou vodou se lněný olej používal dříve v lidovém léčitelství k léčbě spálenin a popálenin.

Pokrutiny zbylé po vylisování semen Lnu setého  se zhodnocují jako krmivo či v kosmetice. Lněná semena se používají především jako osvědčený prostředek s výbornými účinky proti zácpě, při zánětech močových cest, dýchacích cest a zažívacích obtížích. Projímavé účinky jsou způsobeny především zvětšením obsahu střev nabobtnalým slizem, čímž dochází k reflexně ke zrychlení peristaltiky střev, přičemž sliz působí pozitivně i na střevní sliznici.

Bylinný čaj ze lnu setého na průdušky - průduškový čaj na kašel suchý dávivý

Jak tedy konzumovat Lněné semínko ? K vnitřnímu užití  ve formě čaje z Lnu setého se mohou používat celá nebo nahrubo nadrcená semena Lnu setého smíchaná s mlékem nebo vodou, častěji se připravuje macerační odvar nebo macerát ze dvou lžiček lněných semen, která se přelijí sklenicí studené vody, nechají se několik hodin nabobtnat a následně se přecedí.

Prášek ze semen Lnu setého smíchaný s teplou vodou na kaši a přiložený přes plátno na abscesy urychluje jejich hojení. Vlákna ze stonků lnu spředené ve speciálně upravené nitě slouží jako chirurgický šicí materiál.

Bylinný čaj ze Lnu setého na ledviny a záněty močových cest a zažívací obtíže

Lněný čaj - čaj ze Lnu setého, tedy čaj z lněného semínka je osvědčené kloktadlo při zánětech v ústech a hrdle, rovněž tak i při zánětech dásní. Lněný čaj - čaj ze Lnu setého, tedy čaj z lněného semínka užíváme s úspěchem rovněž při kašli, chraptivosti a zánětech žaludečních sliznic zajišťuje úlevu. Rozdrcené lněné semínko, pokud jej dostatečně zapijeme, je účinným projímadlem, ať už samo o sobě nebo zamíchané do pochutin, například do výrobků typu "Müsli".

Semena Lnu setého bobtnají a svým zvětšeným objemem podněcují peristaltiku tlustého střeva a také vyprazdňování. Pravidelná konzumace 1-2 lžic lněného oleje ve studených pokrmech léčí záněty kloubů a revmatiků. Jako kašovitý obklad změkčuje lněné semínko vředy a nežidy, pomáhá lépe hojit kožní vyrážky a jako obklad zmírňuje i bolesti zubů.

Recept na čaj ze Lnu setého na zácpu i průdušky
  • 2 polévkové lžičky kvalitně usušené  drcené drogy Lnu setého
  • lesní nebo včelí med
  • 0,30 litru převařené vody pokojové teploty

Lněná semena - lněné semínko a jeho konzumace : Lněné semínko se používá především jako osvědčený prostředek s výbornými účinky proti zácpě, při zánětech močových cest, dýchacích cest a zažívacích obtížích. Projímavé účinky jsou způsobeny především zvětšením obsahu střev nabobtnalým slizem, čímž dochází k reflexně ke zrychlení peristaltiky střev, přičemž sliz působí pozitivně i na střevní sliznici. Čaj ze Lnu setého připravíme dvěma polévkovými lžícemi drogy minutovým povařením v 0,30 litru vody, kdy lněné semínko nejprve vsypeme do studené vody, kterou následně zahřejeme na 100°C. Odstavíme a necháme 5-6 hodin ustát. Po přecezení lze jemně dochutit kapkou včelího nebo lesního medu a můžeme mírně ohřát. Popíjíme po malých dávkách v průběhu dne.

Bylinné čaje v anketách

Používáte domácí bylinné čaje na léčbu drobných neduhů ?
Ano, bylinné čaje k léčbě používám
43%
Občas se bylinnými čaji léčím
36%
Používám jen tradiční bylinkové recepty
12%
Bylinkám nevěřím
9%
Celkem hlasů: 207

Sdílejte recepty na bylinkové čaje

Custom Search

Připojte se k nám

Sdílej Web a nebo 
Sdílej stránku 

CZIN.eu Megalink.cz - Katalog odkazů Katalog www European web valid Katalog web stránek Webatlas.cz