Heřmánkový čaj na žaludek, ledviny i průdušky

Čaj z Heřmánku pravého - heřmánkový čaj na průdušky, žaludek, ledviny i odvodnění a proti zahlenění | Čaj a vše o čaji.cz

    

Sotva lze najít v lidovém léčitelství oblíbenější léčivou bylinu než je Heřmánek pravý. Heřmánek pravý se vyskytuje téměř po celé Evropě a západní Asii na východ až do severní Indie, jako polní plevel byl Heřmánek pravý již dávno zavlečen do Severní Ameriky a Austrálie. 

Sbírají se plně rozkvetlé, ale nepřekvetlé úbory Heřmánku pravého i se stopkami, které poskytují velice žádanou a v lidovém léčitelství oblíbenou drogu Flos chamomillae - Flos vulgaris . Úbory Heřmánku pravého se po sběru velmi snadno zapaří a drobí.

Tradiční heřmánkový čaj na nachlazení, na žaludek, čaj na průdušky

Heřmánek pravý se suší ihned po sběru bez obracení v tenké vrstvě ve stínu; při umělém sušení nesmí teplota překročit 40°C, aby nedošlo ke ztrátám heřmánkové silice; drogu nutno chránit před světlem a vlhkem. Droga z Heřmánku pravého se vyznačuje vysokým obsahem azulénů s výbornými protizánětlivými, protikřečovými a bolesti mírnícími účinky.

Pro svůj vysoký obsah chamazulénu v obdivuhodně vysoké kvalitě je Heřmánek pravý pěstovaný a zpracovaný v České republice značně ceněn a droga je na vývoz označována jako Flos chamomillae bohemicae. Heřmánek pravý se vyznačuje výraznými protizánětlivými účinky, dále působí desinfekčně a spasmolyticky, proti nadýmání podporuje pocení, má mírně uklidňující, adstringentní a žlučotvorný účinek. Vzhledem k tomu, že působí bez nepříznivých vedlejších účinků, používá se hojně v lékařství a lidovém léčitelství. Čaj z Heřmánku pravého používáme na ledviny - tedy jako čaj ledvinový, na žaludek, tedy jako čaj žaludeční, na pocení a především jako čaj na nachlazení a léčbu zahleněných průdušek - čaj na odhlenění.

Bylinný čaj z Heřmánku pravého na nachlazení a léčbu průdušek

Zevně se Heřmánek pravý používá k obkladům a koupelím na rány, spáleniny a zánětlivá onemocnění, jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní, hrtanům, dásní a k výplachům. Vnitřně se Heřmánek pravý používá zejména při zánětlivých obtížích jícnu, při žaludečních nevolnostech, nadýmání, střevních obtížích, průjmech, gynekologických potížích, zánětech močových cest a při nemocech z nachlazení i jako potopudně působící prostředek. Čaj heřmánkový - tedy čaj z Heřmánku pravého se připravuje jako zápar a obvyklé dávkování je polévková lžíce, u dětí pak čajová lžička na šálek. Doporučená jednotlivá dávka na 100ml záparu je 1,5g, k zevnímu použití až 3g heřmánkové drogy. Nejčastěji se používá v čajových směsích, například při nadýmání se doporučuje bylinná čajová směs stejného množství Heřmánku pravého, Máty peprné, Kozlíku lékařského, kmínu a anýzu – 1 polévková lžíce na šálek záparu, při střevních potížích směs stejného množství Heřmánku pravého, Meduňky lékařské, Máty peprné a Lékořice lysé, pro pocení směs stejného dílu Heřmánku pravého a Lípy srdčité, obojí připravené stejným způsobem.

Bylinný čaj z Heřmánku pravého má výrazný účinek na ledviny a odvodnění

Droga nebo z ní destilovaná heřmánková silice a čistý chamazulén jsou součástí mnoha hromadně vyráběných léčivých přípravků, Heřmánek pravý se hojně používá i v kosmetice. Heřmánkové masti urychlují hojení a zamezují tvorbě nadměrných jizev, heřmánkové koupele se používají k ošetření pokožky, vlasů či nehtů.

Heřmánek pravý a tedy i heřmánkový čaj z Heřmánku pravého se vyznačuje výraznými protizánětlivými účinky, dále působí desinfekčně a spasmolyticky, heřmánkový čaj proti nadýmání podporuje pocení, má mírně uklidňující, adstringentní a žlučotvorný účinek. Vzhledem k tomu, že působí bez nepříznivých vedlejších účinků, používá se hojně v lékařství.

Recept na heřmánkový čaj na ledviny, průdušky i odvodnění
 • 2 polévkové lžíce kvalitně sušené drogy Heřmánku pravého
 • 0,35 l vařící vody
 • lesní nebo včelí med
 • Kvalitní léčivý bylinný čaj připravíme spařením dvou polévkových lžic sušené drogy Heřmánku pravého přelitím 0,35 l vařící vody. Následně necháme přibližně 20 minut stát a cedíme přes čisté plátýnko. Dle chuti je možné dosladit lesním nebo včelím medem. Podáváme až 3x denně po jídle nebo i před ním, nejlépe však na noc před usnutím a ráno po lehké snídani.

  Bylinné čaje v anketách

  Používáte domácí bylinné čaje na léčbu drobných neduhů ?
  Ano, bylinné čaje k léčbě používám
  43%
  Občas se bylinnými čaji léčím
  36%
  Používám jen tradiční bylinkové recepty
  12%
  Bylinkám nevěřím
  9%
  Celkem hlasů: 207

  Sdílejte recepty na bylinkové čaje

  Custom Search

  Připojte se k nám

  Sdílej Web a nebo 
  Sdílej stránku 

  CZIN.eu Megalink.cz - Katalog odkazů Katalog www European web valid Katalog web stránek Webatlas.cz