Čaj z Průtržníku lysého - průtržníkový čaj na odvodnění a ledvinové kameny

Čaj z Průtržníku lysého - Průtržník lysý na ledviny jako čaj ledvinový - čaj na ledviny, na ledvinové kameny, na ledvinový písek - čaj na odvodnění a rozpuštění ledvinových kamenů - čaj na ledvinové kameny a ledvinový písek - diuretický čaj k odvodnění  | Čaj a vše o čaji.cz

Průtržník lysý, ( Herniaria glabra L. ) je léčivá bylina užívaná především při zánětech močového měchýře a močových cest, při tvorbě písku a ledvinových kaménků, při ledvinových kolikách, při potížích s prostatou, uvolňuje křeče močového měchýře, má desinfekční účinek a mírně tišící účinky - z drogy Průtržníku lysého můžeme tedy připravit průtržníkový čaj na ledviny, čaj na odvodnění organismu, čaj na ledvinové kameny a ke zlepšení stavu močových cest. Prokázané diuretické účinky proskurníkového čaje spočívají ve zvýšeném obsahu kyseliny močové v moči, čímž lze průtržník využít i k prevenci.

Průtržníkový léčivý bylinný čaj na ledviny, čaj ledvinový i čaj na odvodnění

Rodový název rostliny Průtržník lysý je odvozen od latinského slova hernia, označujícícho kýlu, nazývanou též dříve přiléhavě „průtrž“. Je tedy již zbytečné dodávat, že tato léčivá bylina byla k léčbě kýly skutečně s oblibou, ale zejména s úspěchem používána. Průtržník lysý se vyskytuje se téměř po celé Evropě s výjimkou severních částí, v severní Africe a zasahuje až do přední Asie. Spolu s Průtržníkem lysým se vyskytuje na území České republiky rovněž i Průtržník chlupatý. Oba tyto druhy průtržníků se liší obsahem účinných látek, ale oba shodně poskytují oficinální drogu Herba herniariae.

Kvetoucí, zdravá a neznečištěná nať Průtržníku lysého se odstřihuje nůžkami nebo odřezává těsně u země, nejlépe v červenci a srpnu. Čerstvě nasbíraná nať obou druhů, tedy jak Průtržníku lysého, tak i Průtržníku chlupatého je bez vůně, při sušení však droga z Průtržníku chlupatého jemně vonět kumarinem. Drogu Herba herniariae uchováváme v dobře uzavíratelných nádobách.

Bylinný léčivý čaj z Průtržníku lysého na ledviny - ledvinový průtržníkový čaj

Laboratorní i klinické pokusy jednoznačně prokázaly, že diuretický účinek drogy získávané z Průtržníku lysého Herba herniariae nespočívá ve zvýšené tvorbě moče, ale ve zvýšeném obsahu kyseliny močové ve vyloučené moči. Jelikož soli kyseliny močové jsou častou příčinou močových a ledvinových kamenů, lze Průtržník lysý doporučit jako vhodný k léčbě a prevenci těchto potíží.

Je vhodné při přípravě průtržníkového záparu nebo maceračního záparu z Průtržníku lysého přidat do vody malé množství zažívací sody, čímž se jednak celý proces neutralizuje a především se sníží povrchové napětí vody, což následně vede ke zvýšené extrakci účinných látek Průtržníku lysého.

Bylinný čaj z Průtržníku na ledvinovou koliku, ledviny, čaj na odvodnění

Nať Průtržníku lysého Herniariae herba obsahuje triterpenové saponiny, deriváty kumarinu, flavonoidy, silici a třísloviny. Používá se ve formě nálevu jako diuretikum, mírné spasmolytikum kdy zmírňuje křeče hladkého svalstva a dezinficiens, při chronických zánětech močových cest.

Terapeutický účinek Průtržníku lysého je přičítán obsahu triterpenovým saponinům a flavonoidům v rostlině hojně obsažených.

Recept na průtržníkový čaj na ledviny a ledvinové kameny
  • 3 čajové lžičky kvalitně usušené drogy Průtržníku lysého
  • 0,30 l litru vody
  • včelí, pampeliškový nebo lesní med

Průtržník lysý se používá především při onemocněních vylučovacího traktu, tedy jako ledvinový čaj - čaj na ledviny, na ledvinové kameny, na rozpuštění ledvinového písku a zejména na odvodnění. Léčivý bylinný čaj Průtržníku lysého připravíme vložením spařením tří čajových lžiček drogy 0,30 litru vody a následně necháme asi patnáct minut louhovat. Po scezení můžeme přisladit medem a podáváme ve třech malých dávkách v průběhu dne.

Bylinné čaje v anketách

Používáte domácí bylinné čaje na léčbu drobných neduhů ?
Ano, bylinné čaje k léčbě používám
43%
Občas se bylinnými čaji léčím
36%
Používám jen tradiční bylinkové recepty
12%
Bylinkám nevěřím
9%
Celkem hlasů: 207

Sdílejte recepty na bylinkové čaje

Custom Search

Připojte se k nám

Sdílej Web a nebo 
Sdílej stránku 

CZIN.eu Megalink.cz - Katalog odkazů Katalog www European web valid Katalog web stránek Webatlas.cz