Recept na čaj z Kozlíku lékařského na arytmii nadýmání i bolestivou menstruaci

Čaj z Kozlíku lékařského - kozlíkový čaj na bolest břicha, proti plynatosti, na zlepšení funkce štítné žlázy, na bušení srdce i arytmii a zlepšení funkce srdce a menstruačního cyklu | Čaj a vše o čaji.cz

Kozlík lékařský - Valeriana officinalis je znám jako léčivá bylina již od starověku. Římský polyhistor Plinius Starší nazýval Kozlík lékařský „nardus gallica“, což lze volně přeložit jako vonná bylina rostoucí v galské říši. Kozlík lékařský se ve středověku rovněž s oblibou používal jako ochrana proti očarování. Plodem Kozlíku lékařského je až 4 mm dlouhá nažka s pérovitým chmýrem. Kozlík lékařský je rozšířen v celém mírném pásmu severní polokoule. Kozlík lékařský se pěstuje na lehčích humózních půdách s dostatkem vláhy buď přímým výsevem semen klíčících na světle, nebo z předpěstovaných sazenic.

Tradiční čaj z Kozlíku lékařského na nadýmání a plynatost i na bolest břicha

Oddenky Kozlíku lékařského se vykopávají zpravidla druhým rokem v září až říjnu. Někdy se doporučuje sběr Kozlíku lékařského i před rozkvětem, v květnu, kdy je obsah účinných látek Kozlíku lékařského nejvyšší. Oddenky Kozlíku lékařského se krátce operou v chladné vodě a rychle se usuší. Při umělém sušení drogy získávané z Kozlíku lékařského nesmí teplota překročit 35°C; silnější oddenky je možno rozkrojit. Kozlík lékařský se nesmí sušit zároveň s jinými rostlinami, neboť droga nabývá v průběhu sušení silný aromatický zápach.

Chuť drogy získávané z Kozlíku lékařského je nasládle kořenitá, později nahořklá. Pach drogy z Kozlíku lékařského silně vábí a vzrušuje kočky, které se v ní válí a mohou drogu zcela znehodnotit, což je potřeba mít na paměti zejména při sušení na půdách. Kvalitu drogy získávané z Kozlíku lékařského silně snižuje příměs cizích látek a zbytky nadzemních částí této léčivé byliny. Droga se musí uchovávat v dobře uzavřených nádobách odděleně od ostatních drog.

Bylinný léčivý čaj z Kozlíku lékařského na příznaky poruchy štítné žlázy

Droga získávaná z Kozlíku lékařského má zklidňující účinek především u neurotických stavů spojených s bušením srdce, pocity strachu a úzkosti, při nervovém vyčerpání, žaludečních neurózách, tiší bolesti, uvolňuje křeče, pomáhá při nespavosti, přepracování, snižuje tonus hladkého svalstva a rozšiřuje věnčité tepny. Kozlík lékařský působí rovněž proti nadýmání, dávení, podporuje trávení, tlumí sexuální aktivitu a má výrazný pozitivní vliv na léčbu poruch štítné žlázy.

Při vnitřním užívání drogy Kozlíku lékařského je potřeba respektovat skutečnost, že malé dávky mají povzbuzující účinek na centrální nervový systém, zejména na dýchací a vazomotorická centra, zatímco dávky vyšší se vyznačují přesně opačným, tlumivým účinkem. Z tohoto důvodu je vhodné používat čaj z Kozlíku lékařského či odvar z Kozlíku lékařského pouze po předchozí dohodě s lékařem.

Bylinný čaj Kozlíku lékařského na bolest a bušení srdce a srdeční arytmii

Jako jednotlivá dávka na zápar z Kozlíku lékařského se doporučuje 1,5g drogy. Lze použít i nálev z práškovaného kořene, a to čajovou lžičku několikrát denně. Ponejvíce se používá ve formě tinktury známé jako „baldriánové kapky“, někdy také jako práškovaná droga třikrát denně na špičku kuchyňského nože. V lidovém léčitelství se Kozlík lékařský používá i proti dávení, epilepsii, křečím, při silné menstruaci i proti revmatismu či hlístovým onemocněním.

Kozlík lékařský působí jako sedativum, mírné hypnotikum a antispasmodikum. Kozlík lékařský tiší nervovou předrážděnost, nervově podmíněné křeče a posiluje nervy. Používá se buď samostatně nebo v kombinaci s jinými drogami, například při srdečních neurózách se kombinuje se srdečníkem, při nervové podrážděnosti s Meduňkou lékařskou, při nervově podmíněné nespavosti s chmelem. Nejlepší léčebné účinky má kozlíková tinktura. Pokud pijeme čaj z Kozlíku lékařského, pak jedině studený formou macerátu, neboť má lepší účinky vzhledem k tomu, že varem se některé účinné látky ničí.

Recept na čaj z Kozlíku lékařského na srdce i menstruaci
  • 1 čajová lžička kvalitně usušené drogy Kozlíku lékařského
  • lesní nebo včelí med
  • 0,25 litru převařené vody pokojové teploty

Kozlík lékařský patří mezi nejstarší léčivé byliny, které popisovali již starověcí lékaři a šamanové. Kozlík lékařský má uklidňující účinky především u neuróz spojených s bušením srdce, pocity strachu a úzkosti, při nervovém vyčerpání, žaludečních neurózách, tiší bolesti, uvolňuje křeče, pomáhá při nespavosti, přepracování a snižuje tonus hladkého svalstva. Čaj z Kozlíku lékařského připravíme přelitím jedné čajové lžičky 0,25 l vařící vody. Zápar necháme přibližně půl hodiny louhovat a následně přecedíme přes čisté plátýnko, přisladíme dle chuti lesním nebo včelím medem a pijeme zejména navečer před spaním asi 30 minut.

Bylinné čaje v anketách

Používáte domácí bylinné čaje na léčbu drobných neduhů ?
Ano, bylinné čaje k léčbě používám
43%
Občas se bylinnými čaji léčím
36%
Používám jen tradiční bylinkové recepty
12%
Bylinkám nevěřím
9%
Celkem hlasů: 207

Sdílejte recepty na bylinkové čaje

Custom Search

Připojte se k nám

Sdílej Web a nebo 
Sdílej stránku 

CZIN.eu Megalink.cz - Katalog odkazů Katalog www European web valid Katalog web stránek Webatlas.cz