Recept na čaj z Meduňky lékařské na spaní - pro klidný spánek a uklidnění nervů i srdce

Čaj z Meduňky lékařské - meduňkový čaj s pozitivními účinky na nervy, na uklidnění a zklidnění nervů, čaj bylinný léčivý na klidný spánek a na spaní, na bušení srdce nervového původu, na průdušky i nachlazení a kašel zejména u dětí i žaludek a poruchy trávení  | Čaj a vše o čaji.cz

    

Již ze starověkých lidových herbářů se dozvídáme, že Meduňka lékařská na noc pitá vyvolá klidný spánek a veselé sny; staršího data jsou pak i pozorování, že pití nálevu, tedy  bylinného čaje z Meduňky lékařské, napomáhá inspiraci. Meduňku lékařskou, jako oblíbenou léčivou bylinu v lidovém lékařství a léčitelství nalezneme již ve starých klášterních zahradách, kde byla pěstována jako léčivá, medonosná a navíc velice příjemně vonící léčivá bylinka.

Čaj z Meduňky lékařské - čaj na kašel a nachlazení, spánek, nervy i srdce

Meduňka lékařská je vytrvalá až 1m vysoká léčivá bylina se čtyřhrannou chlupatou a hustě olistěnou rozvětvenou přímou lodyhou. Celá tato léčivá bylina se vyznačuje slabou citronovou vůní a kvete od června do srpna. Meduňka lékařská pochází z východního středozemí, avšak odpradávna se pěstovala jako léčivka i ve střední Evropě; v teplejších oblastech Meduňka lékařská občas zplaňuje. Na nechráněných místech je Meduňka lékařská značně náchylná k vymrzání - Meduňka lékařská vyžaduje pro svůj úspěšný růst slunnou polohu a sušší stanoviště nejlépe bez příměsí jílu. Sbírá se list i nať Meduňky lékařské poskytující siličné drogy Follium mellissae a Herba mellissae. Listy Meduňky lékařské se sbírají krátce před rozkvětem, za suchého a nejlépe chladnějšího počasí, kdy je obsah léčivé silice Meduňky lékařské nejvyšší. Vzhledem k těkavosti léčivé silice z Meduňky lékařské se za slunných parných dní její obsah značně snižuje. Nať z Meduňky lékařské se získává asi třikrát do roka převážně z pěstovaných bylin, kdy dorostou do výšky asi 30 cm a poté začínají kvést. Meduňka lékařská se suší v tenkých vrstvách a pokud možno bez obracení, neboť při pomalém sušení se droga zapaří a zhnědne.

Bylinný meduňkový čaj z Meduňky lékařské na nervy, na spaní, srdce i žaludek

Nejvhodnější je sušit nať Meduňky lékařské přirozeným teplem na stinných vzdušných místech; při umělém sušení teplota nesmí přesáhnout 35°C. Droga z Meduňky lékařské musí mít typickou citronovou vůni, kořenitou chuť a zelenou až šedozelenou barvu. Pokud jsou v léčivé droze z Meduňky lékařské přítomny květy meduňky, musí mít původní, pouze o odstín tmavší zabarvení. Kvalitu drogy Meduňky lékařské snižují ztmavlé nezdřevnatělé části a rozdrcené meduňkové listy, musí se uchovávat v uzavřených nádobách na suchém místě.

Stará droga Meduňky lékařské má snížený obsah léčivé silice a nedoporučuje se tedy užívat drogu starší než jeden kalendářní rok. Hlavními složkami léčivé silice z Meduňky lékařské jsou citral, citronelal, citronelol, až 4% tříslovin a malé množství hořčin. Meduňka lékařská se vyznačuje podobnými léčivými účinky jako silice Máty peprné.

Bylinný léčivý čaj na spánek, na kašel a průdušky, nachlazení i bušení srdce

Meduňka lékařská se používá vnitřně především jako prostředek povzbuzující chuť k jídlu, proti plynatosti a nadýmání, křečím a jako uvolňující prostředek zejména při poruchách nervového původu, nespavosti a bušení srdce. Příznivý účinek má i při chorobách z nachlazení a onemocnění žlučníku. V lidovém léčitelství a bylinkářství byla značně doporučována i při revmatických bolestech a jako kloktadlo. 

Při lehčích formách nespavosti se doporučuje směs 4 dílů meduňkové nati a kořene Kozlíku lékařského a 1 díl chmelových šistic. Čaj z Meduňky lékařské, tedy léčivý bylinný meduňkový čaj se připraví přelitím směsi šálkem vařící vody. Při kolikových bolestech a křečích v pánevní oblasti se doporučuje třikrát denně šálek nálevu. I v současnosti je v mnoha zemích populární karmelitský líh, jehož hlavní složkou je právě výtažek z Meduňky lékařské. Meduňka lékařská má mnohostranné využití a příčinou její velké obliby je její příjemná chuť a naprostá neškodnost, takže je možné ji užívat i dlouhodobě a rovněž ji v menších dávkách podávat i dětem.

Recept na meduňkový čaj z Meduňky lékařské
  • 1 polévková lžíce kvalitně usušené drogy Meduňky lékařské
  • 0,35 litru vody
  • včelí nebo lesní med

Meduňka lékařská se používá vnitřně ve formě meduňkového čaje jako prostředek povzbuzující chuť k jídlu, proti plynatosti a nadýmání, křečím hladkého svalstva - především střev a jako uvolňující prostředek zejména při poruchách nervového původu, nespavosti a bušení srdce. Příznivý účinek má Meduňka lékařská i při chorobách z nachlazení a onemocnění žlučníku. Čaj z Meduňky lékařské, tedy bylinný meduňkový čaj se připraví přelitím jedné polévkové lžíce  0,35 litrem vařící vody. Při bolestech žaludku a křečích v pánevní oblasti i při silné a bolestivé menstruaci se doporučuje třikrát denně šálek nálevu.

Bylinné čaje v anketách

Používáte domácí bylinné čaje na léčbu drobných neduhů ?
Ano, bylinné čaje k léčbě používám
43%
Občas se bylinnými čaji léčím
36%
Používám jen tradiční bylinkové recepty
12%
Bylinkám nevěřím
9%
Celkem hlasů: 207

Sdílejte recepty na bylinkové čaje

Custom Search

Připojte se k nám

Sdílej Web a nebo 
Sdílej stránku 

CZIN.eu Megalink.cz - Katalog odkazů Katalog www European web valid Katalog web stránek Webatlas.cz