Recept na čaj z Podběle lékařského - podbělový čaj na dávivý a dusivý kašel, průdušky a chrapot

Čaj z Podběle lékařského - Podběl lékařský a podbělový čaj na kašel, na čaj na průdušky - průduškový čaj na odkašlávání, vykašlávání hlenu, proti zánětům, na průjem u dětí a zvýšení srážlivosti krve - Podběl lékařský a podbělový čaj na chrapot a léčbu průdušek | Čaj a vše o čaji.cz

Podběl lékařský, ( Tussilago farfara L. ) - bylina Podběl lékařský byl zejména ve středověku hojně používanou léčivou rostlinou a používal se především při onemocněních plic, kašli, chrapotu, zánětech průdušek, astmatu a jako prostředek usnadňující odkašlávání. V České republice patří Podběl lékařský mezi první posly jara. Podběl lékařský se vyskytuje v celé Evropě, v severní Africe a v Asii; je velmi hojný od nížin do hor jako plevelná rostlina, především na hlinitých půdách. Sbírají se jednak úbory Podběle lékařského, které poskytují květní drogu Flos farfarae a jednak listovou drogu Folium farfare.

Podbělový léčivý bylinný čaj na chrapot u dětí - čaj na chrapot a hlasivky

Úbory Podběle lékařského se za suchého počasí v březnu a dubnu buď odstřihují nebo trhají pomocí česacích hřebenů, jaké se používají při sběru Heřmánku pravého. Květy Podběle lékařského nesmí mít stonky delší než 1 cm a nesmí se sbírat odkvétající nebo vadnoucí stonky delší než 1 cm. Rovněž tak zásadně nesbíráme vadnoucí nebo odkvétající úbory Podběle lékařského, které by se rozpadávaly a dozrávaly by v nich nažky.

Suší se nejlépe uměle, rozprostřené v tenké vrstvě a teplota při sušení nesmí překročit 40°C. Sušená droga si musí uchovat původní barvu, je bez pachu a má slizovitou, slabě hořkou chuť. Kvalitní droga získávaná z Podběle lékařského nemá obsahovat překvetlé, ztmavlé a rozpadlé úbory či úbory se stonky delšími než 1 cm.

Bylinný léčivý čaj z Podběle lékařského na černý kašel u dětí, na kašel dávivý

Listy Podběle lékařského se sbírají od konce května do konce července. Sbírají se pouze zdravé podbělové listy i s řapíky, nenapadené rzí nebo jinými škůdci. Vzhledem k tomu, že zejména řapíky obsahují hodně vody, je výhodnější rychlé sušení umělým teplem, aby listy Podběle lékařského nezčernaly; teplota sušení Podběle lékařského nesmí překročit 35°C, aby se nesnížil obsah těkavých látek. Listy Podběle lékařského je nutné rozprostřít do tenké vrstvy tak, aby se nepřekrývaly. Květní i listovou drogu uchováváme v dobře uzavřených nádobách a chráníme před zvlhnutím a zápachem a rovněž je ji potřeba chránit před zplesnivěním pravidelnými kontrolami. Podběl lékařský byl ve středověku, a zůstává dodnes, oblíbenou a hojně používanou léčivou rostlinou k přípravě bylinného podbělového čaje na zahleněné průdušky a na černý suchý dávivý kašel u dětí. Čaj z Podběle lékařského se používá především při onemocněních plic, kašli, chrapotu, zánětech průdušek, astmatu a jako prostředek usnadňující odkašlávání hlenu, tedy na zahleněné průdušky a k léčbě nachlazení.

Bylinný podbělový čaj na suchý dávivý kašel u dětí i na zahleněné průdušky

Obě drogy získávané z Podběle lékařského, tedy Flos farfarae a Folium farfare obsahují především sliz a třísloviny, které určují jejich hlavní použití jako pomocný lék při chorobách dýchacích cest, na záněty ústní dutiny, nosohltanu, bronchitidu, angíny, chrapot a zejména k usnadnění odkašlávání.

Podběl lékařský patří mezi nejstarší a nejoblíbenější léčivé byliny. Byl znám již antickým lékařům, od nichž pochází i latinský rodový název Tussilago ( tussis = kašel, ago = odháním ) vyjadřující jeho příznivý účinek na tišení kašle, na usnadnění odkašlávání, na dusivý, dávivý, černý i dráždivý kašel zejména u dětí, neboť na sliznici vytváří ochranný slizový povlak. Druhové jméno fartara je odvozeno od moučnatě bělavého zbarvení spodních listů. Droga získávaná z Podběle lékařského se používá jako mírný močopudný a protiprůjmový prostředek, zevně se využívají jeho protizánětlivé účinky k obkladům při zánětech žil, artritidách a pro urychlení hojení.

Listy Podběle lékařského lze velmi snadno zaměnit za listy různých druhů devětsilu, které rostou na podobných místech, ale jsou zpravidla mnohem větší.

Recept na podbělový čaj na černý kašel, chrapot a hlasivky

      

    

1 čajová lžička kvalitně usušené drogy Podběle lékařského

0,25 l litru vody

včelí, pampeliškový nebo lesní med

Podběl lékařský se používá  především při onemocněních plic, kašli, chrapotu, zánětech průdušek, astmatu a jako prostředek usnadňující odkašlávání hlenu na zahleněné průdušky a tedy samozřejmě i k léčbě nachlazení. Léčivý bylinný čaj Podběle lékařského připravíme vložením jedné čajové lžičky drogy do 0,25 litru vody a následně necháme přejít varem. Necedíme a necháme přibližně 30 minut odstát. Po scezení můžeme přisladit medem a podáváme v malých dávkách v průběhu celého dne.

Bylinné čaje v anketách

Používáte domácí bylinné čaje na léčbu drobných neduhů ?
Ano, bylinné čaje k léčbě používám
43%
Občas se bylinnými čaji léčím
36%
Používám jen tradiční bylinkové recepty
12%
Bylinkám nevěřím
9%
Celkem hlasů: 207

Sdílejte recepty na bylinkové čaje

Custom Search

Připojte se k nám

Sdílej Web a nebo 
Sdílej stránku 

CZIN.eu Megalink.cz - Katalog odkazů Katalog www European web valid Katalog web stránek Webatlas.cz