Recept na Čaj z Proskurníku lékařského - proskurníkový čaj na kašel, průdušky a chrapot

Čaj z Proskurníku lékařského - Proskurník lékařský a proskurníkový čaj na kašel, na čaj na průdušky - průduškový čaj na odkašlávání, vykašlávání hlenu, proti zánětům, Proskurník lékařský a proskurníkový čaj na chrapot a léčbu průdušek | Čaj a vše o čaji.cz

Proskurník lékařský, ( Althaea officinalis L. ) je bylina od středověku hojně používaná při onemocněních plic, kašli,  zánětech průdušek, jako prostředek usnadňující odkašlávání, na ledviny jako čaj ledvinový a záněty močových cest. Proskurník lékařský je statná vytrvalá léčivá bylina s přímým stonkem, vytvářejícím v prvním roce nekvetoucí lodyhu. 

Později vyhání Proskurník lékařský 80-150cm vysokou, zpravidla velmi přímou květní lodyhu, vyrůstající z hlavatého oddenku. Proskurník lékařský kvete od července do září jen dopoledních hodinách.

Proskurníkový léčivý bylinný čaj na kašel u dětí - čaj na chrapot i průdušky

Proskurníku lékařskému se daří zejména na lehčích, dobře hnojených písčitohlinitých půdách. Již staří řečtí lékaři používali Proskurník lékařský proti řadě chorob včetně chorob dýchacích cest a název Althaea pro něj používá již Plinius Starší, který si jej vypůjčil z řečtiny. Francký císař Karel Veliký zahrnul Proskurník lékařský do soupisu rostlin, které musely být pěstovány v klášterních zahradách, tedy do jakéhosi normativu léčivých a užitkových bylin své doby.

Sbírají se nejčastěji listy a kořeny Proskurníku lékařského, v současnosti v České republice z výhradně průmyslově pěstovaných rostlin. Listy Proskurníku lékařského se postupně sklízejí před rozkvětem 3x až 4x během vegetačního období, od května do července vždy za suchého počasí. Sbírají se pouze listy nenapadené rzí slézovou, která na listech vytváří tmavé skvrny. Droga z Proskurníku lékařského je mdle slizovité chuti a nemá obsahovat ztmavlé listy a jiné nehodnotné části matečné rostliny.

Bylinný léčivý čaj z Proskurníku lékařského na dávivý kašel i chrapot u dětí

Kořeny Proskurníku lékařského se vykopávají v říjnu a listopadu, mohou se však sklízet i časně na jaře, obsah vzácného léčivého slizu je však poněkud nižší. Sklízejí se kořeny dvou nebo tříletých rostlin Proskurníku lékařského, přičemž se horní část oddenku s pupeny odřezává a používá se k vegetativnímu množení této oblíbené byliny v příštím roce. Nasucho se očistí kartáčem, neboť vodou se slizy vyluhují. Větší kořeny Proskurníku lékařského je možné podélně rozkrojit a následně sušit při teplotě do 50°C buď ve slabých vrstvách na lístkách nebo navlečené na provázku.

Hlavní účinnou látkou v listech i kořeni Proskurníku lékařského je zejména poměrně vzácný sliz obsažený ve zvláštních slizových buňkách; jeho obsah v kořenech může být až 35%. Mimoto obsahuje kořen Proskurníku lékařského až 38% škrobu, 11% pektinu a kolem 10% sacharózy, oleje a minerální látky. V listech a květech můžeme rovněž pozorovat malé množství silice, v listech Proskurníku lékařského se nacházejí i třísloviny.

Bylinný čaj z proskurníku na suchý dávivý kašel u dětí i na zahleněné průdušky

Účinky Proskurníku lékařského se odpradávna využívaly nejen při léčbě chorob dýchacích cest, ale i při ledvinových a močových zánětech, zevně pak ke kloktání a výplachům. Dnes se obě drogy používají nejčastěji jako součást čajových směsí proti kašli; Proskurník lékařský slouží k přípravě sirupů a kapek proti kašli. Dříve byl, zejména při léčení dětí velmi oblíben proskurníkový sirup jako pomocný lék proti kašli. 

Protože látky v Proskurníku lékařském jsou neškodné, je oblíben i v lidovém léčitelství jako pomocný lék proti kašli a lze jej v běžných dávkách užívat i dlouhodobě. Sliz se dobře rozpouští i ve studené vodě, proto se zpravidla výluh za studena z práškové drogy ( 4 kávové lžičky se nechají 4-6 h vyluhovat ve studené vodě. V lidovém léčitelství se Proskurník lékařský často kombinuje s dalšími drogami, zejména s Diviznou velkokvětou, Bezem černým, slézem, Podbělem lékařským, Jitrocelem kopinatým a Lékořicí lysou. Dříve sloužil kořen Proskurníku lékařského i při výrobě cukrovinek, například oblíbených ajbišových bonbonů či jako přísada do jídel. Slizy se značně uplatňují i při léčbě průjmových onemocnění a zánětech trávicího traktu, kdy na sliznici vytvářejí ochranný povlak.

Recept na proskurníkový čaj na černý kašel i průdušky
  • 1 čajová lžička kvalitně usušené drogy Proskurníku lékařského
  • 0,25 l litru vody
  • včelí, pampeliškový nebo lesní med

Proskurník lékařský se používá  především při onemocněních plic, kašli, chrapotu, zánětech průdušek, astmatu a jako prostředek usnadňující odkašlávání hlenu na zahleněné průdušky a tedy samozřejmě i k léčbě nachlazení. Léčivý bylinný čaj Proskurníku lékařského připravíme vložením jedné čajové lžičky drogy do 0,25 litru vody a následně necháme přejít varem. Necedíme a necháme přibližně 10 minut odstát. Po scezení můžeme přisladit medem a podáváme v malých dávkách v průběhu celého dne.

Bylinné čaje v anketách

Používáte domácí bylinné čaje na léčbu drobných neduhů ?
Ano, bylinné čaje k léčbě používám
43%
Občas se bylinnými čaji léčím
36%
Používám jen tradiční bylinkové recepty
12%
Bylinkám nevěřím
9%
Celkem hlasů: 207

Sdílejte recepty na bylinkové čaje

Custom Search

Připojte se k nám

Sdílej Web a nebo 
Sdílej stránku 

CZIN.eu Megalink.cz - Katalog odkazů Katalog www European web valid Katalog web stránek Webatlas.cz