Recept na diuretický čistící ledvinový čaj z Medvědice lékařské

Čaj z Medvědice lékařské - medvědicový čaj s pozitivními účinky na ledviny, správnou funkci ledvin, odvodnění i hubnutí - čaj z Medvědice lékařské na žaludek a poruchy trávení  | Čaj a vše o čaji.cz

Ať již překládáme latinské či řecké názvy této rostliny, tedy Medvědice lékařské - Arctosta-phylos uva-ursi L., téměř vždy dostaneme výsledek související s medvědy. Nejznámější z nich je název Medvědice lékařské starých Římanů „Medvědí hrozen“, neboť moučnaté plody Medvědice lékařské sloužily jako potrava pro svou nevábnou chuť pouze a jen medvědům. Medvědice lékařská je celoročně zelený plazivý keřík s vystoupavými větvemi a svým celkovým vzhledem se značně podobá Brusince obecné. Kvete v dubnu až červnu a plodem je červená pětisemenná peckovice moučnaté chuti. V České republice je Medvědice lékařská zcela chráněná.

Čaj z Medvědice lékařské - medvědicový čaj na ledviny, čaj na odvodnění

Listy Medvědice lékařské poskytují oficinální drogu Folium uvae ursi, sklízejí se od dubna do června a rychle se suší na Slunci nebo umělým teplem do 50°C, přičemž zahnědlé listy se odstraňují. Droga Folium uvae ursi je bez pachu a má silně nahořklou, trpkou chuť, která až přechází v chuť nasládlou. Starší listy Medvědice lékařské mají nižší obsah účinných látek a snadno při sušení hnědnou; rovněž déle uskladněná droga Medvědice lékařské ztrácí účinnost. Medvědice lékařská se používá se jako desinfescens močových cest, má však zároveň svíravý a močopudný účinek, Medvědice lékařská má prokazatelný antiseptický účinek zejména u zánětů močových cest bakteriálního původu.

Čaj z Medvědice lékařské byl předky s úspěchem používán při chorobách močových cest

V lidovém lékařství a léčitelství severských států se Medvědice lékařská odedávna používá při léčbě ledvinových chorob močových cest, ledvinových pánviček, při močovém písku a ledvinových kamenech. Jelikož je droga účinná pouze při zásadité reakci moče, je vhodné podávat zároveň s drogou Folium uvae ursi jedlou sodu.

Bylinný medvědicový čaj z Medvědice lékařské čistící na odvodnění organismu

Droga Folium uvae ursi získávaná z Medvědice lékařské, a tedy i bylinný čaj z Medvědice lékařské se vyznačuje vedlejšími účinky, neboť arbutin v ní obsažený podporuje vylučování cukru močí a ve větším množství má Medvědice lékařská negativní vliv na tkáň jater. K použití při chorobách močových cest se připravuje nálev nebo zápar, tedy bylinný čaj ze dvou čajových lžiček řezané drogy na sklenici vody a vypije se po malých dávkách během dne. Oficinální lékopis doporučuje jako jednorázovou dávku Medvědice lékařské maximálně 1,5g. Příprava odvaru z Medvědice lékařské není vhodná, neboť se vyloučí značné množství tříslovin, které mohou jednak vyvolat zácpu a jednak mohou způsobit nevolnost až dávení.

Čaj z Medvědice lékařské měl odedávana hojné využití jako čistící čaj

Zejména v lidovém lékařství a léčitelství severských národů měla odedávna Medvědice lékařská hojné využití. Výluh se používal při špatném trávení, plicní tuberkulóze, nervových poruchách, nachlazení, bronchiálním astmatu, revmatismu a jako prostředek k čištění krve. Zevně se medvědicový výluh užíval ke koupelím, omývání a obkladům při vředech a hnisajících ranách.

Droga Folium uvae ursi získávaná z Medvědice lékařské má ve svém použití i svá omezení, neboť není zcela neškodná a vyznačuje se i negativními účinky. O jejím použití je vhodné poradit se s lékařem nebo lékárníkem zejména plánujeme-li Medvědici lékařskou užívat delší dobu.

Medvědice lékařská není vhodná pro těhotné a kojící; u citlivých jedinců může vyvolat zažívací obtíže. V případě, že moč ne-mocného je kyselá, může být účinek Medvědice lékařské pouze mírný.

Recept na čistící medvědicový diuretický čaj na odvodnění organismu
  • 2 čajové lžičky kvalitně usušené drogy Medvědice lékařské
  • 0,20 l litru vody
  • včelí nebo lesní med

Medvědice lékařská se používá v lidovém léčitelství a lékařství jako léčebný prostředek při chorobách a zánětech ledvin odpradávna. Vzhledem i k negativním vedlejším účinkům, mezi které patří především zácpa a nevolnost s nutkáním na zvracení, je vhodné z Medvědice lékařské připravovat pouze výluh či zápar - ten připravíme spařením dvou čajových lžiček drogy z Medvědice lékařské přibližně dvěma decilitry vařící vody. Po scezení přes čisté plátýnko takto připravený léčivý bylinný medvědicový čaj můžeme mírně dosladit medem a pijeme jej po malých doušcích v průběhu dne při zánětech ledvin zejména bakteriálního původu, tedy na ledviny, na odvodnění; Medvědici lékařskou můžeme indikovat i jako čaj čistící a čaj na ledvinové kameny.

Bylinné čaje v anketách

Používáte domácí bylinné čaje na léčbu drobných neduhů ?
Ano, bylinné čaje k léčbě používám
43%
Občas se bylinnými čaji léčím
36%
Používám jen tradiční bylinkové recepty
12%
Bylinkám nevěřím
9%
Celkem hlasů: 207

Sdílejte recepty na bylinkové čaje

Custom Search

Připojte se k nám

Sdílej Web a nebo 
Sdílej stránku 

CZIN.eu Megalink.cz - Katalog odkazů Katalog www European web valid Katalog web stránek Webatlas.cz