Recept na domácí ořechový čaj na kašel a proti kašli a na odhlenění

Čaj proti kašli na odhlenění z ořešáku královského užíváme při kašli, nachlazení a pro odstranění hlenů z horních dýchacích cest | Čaj a vše o čaji.cz

Ořešák královský je jednou nejpěstovanějších dřevin na naší planetě. Ořešák královský pěstujeme zejména pro plody, kterými jsou vlašské ořechy a rovněž jako okrasný a stínící strom. Ořešák královský je rostlinou medonosnou s kvalitním a poměrně rychle rostoucím kmenem, z něhož těží zejména dřevo užívané jak pro estetické, tak i pro technické účely. Přirozenou oblastí výskytu Ořešáku královského je s vysokou pravděpodobností Balkán spolu Přední a Centrální Asií. V Asii Ořešák královský dokonce roste až na úbočích pohoří Himaláj. 

Čaj na kašel z Ořešáku královského byl proti kašli využíván již za středověku

Ořešák královský pro své vlastnosti byl již ve starověku rozšiřován i do mnoha dalších částí světa; v průběhu existence římské říše byl Ořešák královský rozšířen do severní a západní Evropy. V 17. století jej osadníci přivezli do Ameriky. Mezi význačné producenty ořechů se počítají Francie, Řecko, Bulharsko a Rumunsko v Evropě, Kalifornie v Severní Americe a Chile v Jižní Americe. Vlašské ořechy, které ořešák produkuje, jsou velice výživné, neboť obsahují v průměru 70 % tuků, obsahujících zejména velice zdravé nenasycené mastné kyseliny, 18 % bílkovin a přibližně 3 % sacharidů cukrů.

Ořechový čaj na odhlenění i na vykašlávání zbaví kašle děti i dospělé do dvou dnů

Vlašské ořechy jsou vyhledávanou surovinou v potravinářství, zejména pak v cukrářství. Ořechy se však samozřejmě konzumují i samotné, či se z nich získává vysoce kvalitní rostlinný olej z nezralých ořechů se vyrábí ořechová pálenka nebo ořechový likér. Ořechy obsahují zejména kyselinu linolová (61%), kyselinu linolenová (13 %), kyselina kávová, kyselinu neo-chlorogenová, Chinony, juglon, Terpeny, Flavonoidy, Třísloviny a jejich deriváty, β-karoten (provitamin A) vitamin B3, B5, B6, kyselina L-askorbová (vitamín C), tokoferol (vitamin E), draslík, fosfor a hořčík. 

Čaj na kašel i odhlenění z ořešáku královského lze využít mnoha způsoby

Extrakt z ořešáku královského se často přidává do opalovacích krémů a olejů či do některých šampónů. V extraktu obsažený velmi reaktivní naftochinon (juglon) totiž reaguje s volnými aminoskupinami bazických aminokyselin v pokožce za vzniku žlutých až hnědých barevných látek, podobných anilinovým barvivům. Výtažek z ořešáku královského se vyznačuje vysoce repelentním účinkem na hmyz; lze jej s úspěchem použít jako doplňkový repelent do domácnosti se zvířaty zejména tehdy, pokud se potýkají s problémem napadení blechami.

Listí ořešáku královského a ořechový čaj na kašel, odkašlávání i vykašlávání

O listí ořešáku královského se často tvrdívá, že je jedovaté, není tomu však tak. Listí i ořešáku se obtížně rozkládá a velmi často může být napadeno chorobami, dá se však vhodně využít, například k léčbě ran a oděrek. Listí ořešáku královského totiž působí dezinfekčně a protizánětlivě, také podporuje snadnější hojení. Koupel z listí ořešáku pomůže proti pocení nohou, kožním plísním, ekzému i při léčbě akné. Využívá se též při nachlazení, průjmových onemocnění nebo zánětu v krku – pokud máte tyto problémy, uvařte si ořechový čaj na kašel a vykašlávání.  Ořechy byly ve starověku považovány za pokrm bohů. V sedmnáctém století se listy z ořešáku královského používaly například k potlačení projevů moru; Nostradamus je využíval jako součást své slavné růžové tinktury, která údajně vyléčila či pomohla zachránit stovky životů v průběhu morové epidemie. V současnosti se k léčení používají zejména listy, kdežto plody ořešáku, tedy ořechy slouží spíše jako pochutina.

Recept na domácí ořechový čaj na kašel a odkašlávání
  • 12 ks vlašských ořechů
  • 0,5 l vody
  • med

Ořechy nejdříve roztlučeme a jejich skořápky namočíme do 0,5 l vlažné vody a necháme 12 hodin luhovat. Vodu i se skořápkami následně přivedeme k varu, chvíli povaříme a nakonec výluh scedíme. Ořechový čaj na kašel pijeme vlažný několikrát denně, dle potřeby doslazujeme nejlépe lesním medem.

Bylinné čaje v anketách

Používáte domácí bylinné čaje na léčbu drobných neduhů ?
Ano, bylinné čaje k léčbě používám
43%
Občas se bylinnými čaji léčím
36%
Používám jen tradiční bylinkové recepty
12%
Bylinkám nevěřím
9%
Celkem hlasů: 207

Sdílejte recepty na bylinkové čaje

Custom Search

Připojte se k nám

Sdílej Web a nebo 
Sdílej stránku 

CZIN.eu Megalink.cz - Katalog odkazů Katalog www European web valid Katalog web stránek Webatlas.cz