Recept na jaterní čaj ze Lnice obecné na játra, žaludek a dobré trávení

Čaj ze Lnice obecné - lnicový jaterní čaj na játra - jaterní čaj a lnicový čaj na ledviny - ledvinový čaj a jeho účinky na žaludek - čaj ze lnice obecné žaludeční | Čaj a vše o čaji.cz    

Názory na Lnici obecnou coby léčivou rostlinu se dosti různí – antičtí lékaři ji pravděpodobně neznali, neboť sláva Lnice obecné jako léčivky podle historických pramenů začíná teprve v 15. století, aby dostoupila vrcholu v 17. a 18. století, a poté začala bohužel opět ustupovat. Ve středověku sloužily květy Lnice obecné pro ochranu novorozenců proti kouzlům  V lidovém lékařství a léčitelství se však uplatňuje s velkými úspěchy dodnes, a to jak jak vnitřně, tak zevně.

Lnice obecná je rozšířena téměř po celé Evropě a Západní Sibiři jako vytrvalá, více než 0,5m vysoká bylina, tedy léčivá bylina, vyhánějí z plazivého oddenku větší počet přímých lodyh.  Celkově roste v Evropě kromě nejsevernějších oblastí, Islandu, velké části Pyrenejského poloostrova a jižního Středozemí, na východě zasahuje až po podhůří Kavkazu, druhotně je rozšířena na Dálném východě, v Severní Americe a v Chile.

Lnice obecná obsahuje zejména flavonový glykosid linarin, linaricin, pektolinarin a neolinarin, alkaloid peganin, fytosteroly, organické kyseliny (linarová, mravenčí, octová, oxyglutanová, antirinová, askorbová), třísloviny, fytosteroly, pektin, cukry a minerální látky. 

Léčivý bylinný čaj ze Lnice obecné jaterní, tedy na játra a žaludek i ledviny

Pro lékařské účely, se sbírá nezdřevnatělá kvetoucí nať Lnice obecné, která poskytuje pouze pro domácí potřebu drogu Herba linariaeDroga si musí zachovat původní zbarvení, při pomalém sušení tmavne. Nejvhodnější je seřezávání Lnice obecné ostrým srpem nebo příručním nožem asi 10cm od země, neboť nejvíce účinných léčivých látek je obsaženo v květech Lnice obecné. Při trhání Lnice obecné je nutno dbát, abychom tyto léčivé byliny nevytrhávali i s oddenky a neomezovali takto možnosti jejich vegetativního rozmnožování a tím i sběru v dalších letech - Lnice obecná se tedy rozmnožuje pouze vegetativně.

Ve starých herbářích je Lnici obecné věnována značná pozornost, zejména jako účinného léku při léčbě rakoviny, žloutenky a svrabu, hnisavých vředů a neštovic. Nejčastěji se však Lnice obecná používala při chorobách a onemocněních jater, tedy jako lék jaterní, při onemocněních sleziny a ledvin, tedy jako ledvinový lék, zejména se spojením zadržování moče; nejznámější byla mast Unguentum linariae používaná pro svůj protizánětlivý účinek.

Bylinný lnicový čaj jaterní na játra, na žaludek - žaludeční i ledvinový

Bylinný čaj ze Lnice obecné, resp. odvar ze Lnice obecné je považován dodnes za velmi účinný při zánětlivých onemocněních trávicího traktu, jako mírný projímavý prostředek a uvádí se i účinek močopudný, tedy diuretický. V současné době se v lidovém léčitelství vnitřně používá zápar ze dvou čajových lžiček na sklenici vody. Droga získaná ze Lnice obecné se nechá vyluhovat alespoň 1 hodiny a pije se ve dvou dávkách během dne.

Zevně se Lnice obecná používá jednak k obkladům, kdy je nejčastěji doporučován kašovitý obklad připravený z 20g drogy Lnice obecné svařené s 0,5l mléka a přikládaný na postižené místo, nebo ke koupelím s přísadou odvaru ze dvou čajových lžiček drogy ve sklenici, případně mast ze Lnice obecné obsahující její výtažek. Flavonové glykosidy obsažené ve Lnici obecné příznivě ovlivňují křehkost krevních kapilár.

Bylinný lnicový čaj ze Lnice obecné na ledviny, žaludek i játra a zažívání

Zevní použití Lnice obecné k léčbě hemeroidů, bércových vředů a křečových žil tedy lze jen doporučit – dříve se vyráběla čajová směs Vulneran, která Lnici obecnou obsahovala a sloužila k přípravě obkladů a koupelí na rány různého druhu. Při léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů, tlumí křečové bolesti při průjmech, při léčbě žlučníkových nebo ledvinových kamenů. Jak jsme nastínili výše, Lnice obecná a tedy čaj ze Lnice obecné podporuje správnou funkci ledvin a jater; Lnice obecná působí močopudně. Lnice obecná příznivě ovlivňuje cévní systém. Lnice obecná výrazně posiluje srdeční činnost a mírně zvyšuje krevní tlak.

Lnice obecná se používá i ve směsích s jinými léčivými bylinami. Nepříjemným nežádoucím účinkem může být mírná krátkodobá žaludeční nevolnost a i to jeden z důvodů, proč  je vhodnější v čajové směsi. Lnice obecná je nevhodná pro dlouhodobé podávání, zejména pro těhotné a kojící ženy.

Recept na čaj jaterní i žaludeční ze Lnice obecné
  • 2 čajové lžičky kvalitně usušené drogy Lnice obecné
  • lesní, lipový nebo včelí med
  • 0,25 litru vařící vody

Bylinný čaj ze Lnice obecné, resp. léčivý odvar ze Lnice obecné je považován dodnes za velmi účinný při zánětlivých onemocněních trávicího traktu, jako mírný projímavý prostředek a uvádí se i účinek močopudný, tedy diuretický. Kvalitní čaj ze Lnice obecné připravíme spařením dvou čajových lžiček sušené drogy Lnice obecné 0,25 litrem vařící vody ve větší sklenici a následně necháme půl hodiny louhovat. Po scezení nejlépe přes čisté plátýnko je možné mírně dosladit lesním, včelím nebo lipovým medem. Podáváme pouze ve dvou dávkách ráno a večer, kdy ranní dávka může být o doušek vyšší oproti dávce večerní.

Bylinné čaje v anketách

Používáte domácí bylinné čaje na léčbu drobných neduhů ?
Ano, bylinné čaje k léčbě používám
43%
Občas se bylinnými čaji léčím
36%
Používám jen tradiční bylinkové recepty
12%
Bylinkám nevěřím
9%
Celkem hlasů: 207

Sdílejte recepty na bylinkové čaje

Custom Search

Připojte se k nám

Sdílej Web a nebo 
Sdílej stránku 

CZIN.eu Megalink.cz - Katalog odkazů Katalog www European web valid Katalog web stránek Webatlas.cz